5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: vBulletin nedir?

 1. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239

  vBulletin nedir?

  vBulletin Hakkında,
  logovbulletin.gif
  vBulletin, internetin en çok kullanılan sistemlerinden biri olan forum sistemlerinden bir tanesidir. Kullanıcıların kayıt olarak veya olmayarak paylaşımlarda bulundukları, soru sordukları ve diğer forum kullanıcıları ile etkileşim sağladıkları bir platformdur. Aslında düşünüldüğünde forum kelimesinin sözlük anlamına birebir uymaktadır. Forumda katılımcılar ve konu sahipleri diğer kullanıcılar önünde karşılıklı iletişim kurabilmektedir. vBulletin ise internet ortamında hazır olarak bulunan forum sistemleri arasındaki en profesyonel en stabil ve en genel geçer çözümdür diyebiliriz. vBulletin alternetifi olarak Xenforo, SMF, PhpBB ve MyBB sayılabilir ancak Xen harici bu çözümler ücretsiz ve açık kaynaklı olduğu için resmi bir oluşumdan destek alamazsınız. vBulletin ise başta temel sistemi olmak üzere ücretlidir. Bunun yanı sıra eklentileri ve temaları da ücretli olarak sunulmaktadır fakat tabii ki ücretsiz eklentileri de bulunmaktadır.

  vBulletin Nedir?

  Jelsoft Enterprises Ltd. tarafından Kodlanmış Ücretli Olarak Kullanıma Sunulmuş PHP ve mySQL arabirimlerini kullanan bir forum betiğidir.

  James Limm ve John Percival tarafından 1999 yılında yapılmıştır. Bunun dışında ücretli bir yazılımdır. Jelsoft Enterprises Ltd. tarafından geliştirilip pazarlanır. vBulletin'in diğer forum sistemlerinden farkı, diğer sistemlerden daha profesyonel olmasına rağmen kullanımının daha basit olmasıdır. vBulletin'in yeni eklentileri ve yeni sürümleri sürekli güncellenmektedir.

  Destek verilen sürümler 4 ve 5 sürümleridir. Yakın zamanda 3 sürümlerinden destek kesilecektir.

  vBulletin Ne Demek?

  Vbulletin, SQL tabanlı bir PHP forum sistemi olup, çok kullanışlı forum scriptidir. Yabancı kişiler tarafından kodlanmış, aynı zamanda PHP ve mySQL birimlerini kullanan bir forum dilidir. James Limm ve John Percival tarafından ortaya atılmıştır.

  Forum kullanıcıları tarafından en çok kullanılan ve tercih edilen vBulletin, ücretli bir yazılımdır. Sürekli olarak güncelleniyor ve destekleniyor. Vbulletin'in ücretli olmasına karşın çok tercih edilmesinin; Türkçe dil paketlerini bulundurması, tema çeşitliliği, güvenli olması, kolay bulunabilmesi , diğer forum sistemlerine göre sürekli olarak güncellenebilir olması, resmi sitesinin bulunması, vb. özellikleri örnek verebiliriz.

  Vbulletin, PHP'den aldığı altyapısı ile çok farklı temalarla ile kullanılabilen bir sistemdir. Dünyada en çok tercih edilen forum sistemidir. Yıllık Lisans ve Ömür Boyu Lisans olmak üzere 2 farklı lisans ile sunulmaktadır. Bu yazılımlar, yazılımcı firma tarafından ücretli olarak satılmaktadır.
  Yıllık Lisans kullanım, fiyatı 100 USD 'dir ve her yıl lisansınızı yenilemeniz gerekmektedir. Lisans yenilemesi yapmadığınız takdirde Vbulletin'in güncellemelerinden faydalanamazsınız.

  Ömür Boyu Lisans(Owned License) kullanım ise fiyatı yaklaşık olarak 249 USD civarında olup ömür boyu kullanabileceğiniz lisans seçeneğidir. Yeni vBulletin güncellemeleri için her sene 20 USD ödemeniz yeterli olacaktır. Tabi bizim tavsiyemiz, Owned License yani ömür boyu lisans almanız daha iyi olur.
  Çoğu lisansların olduğu gibi Vbulletin'in de cracklenmiş lisansları mevcuttur. Fakat hem güvenlik açısından hem de Jelsoft Enterprises şirketinin başvurması sonucunda formunuzun kapatılması gibi olumsuzluklar ile karşılaşmamak için crackli kullanmanızı önermiyoruz.

  Alt yapsının gelişmiş olması sayesinde çok kısa bir zaman içinde kurulabilen ve sınırsız geliştirilebilenVbulletin çok fazla kullanılmasına ve tercih edilmesine olanak sağlamıştır.

  Günümüzdeki internet sitelerinde forumlar oldukça popülerdir. İnsanlar forumlara üye olabilir veya bir forum sahibi olabilirler. Bir konu açarak farklı insanların görüşlerinden faydalanabilirler. İşte Vbulletin ile bu forumlar MySQL veri tabanı ve PHP programlama dilinin sağladığı kolaylıklar sayesinde çoğu insan tarafından kolayca kullanılmaktadır.

  Veri tabanının güçlü olması ve binlerce üyeyi alabilmesi sayesinde insanlar forum kuracakları zaman vBulletin'den yararlanıyorlar. Siz de rahat bir şekilde bir forum sahibi olmak istiyorsanız Vbulletin kullanabilirsiniz.

 2. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239

  vBulletin Nedir?, vb Nedir, vbulletin İnceleme

  vBulletin Nedir?
  İçerik yönetim sistemleri (CMS), bugün ki web sektörünün gelişmesinde en büyük rol oynayan hazır web yapıları olarak dikkat çekiyor. vBulletin, bu yapılar içerisinde en eski ve kendi sınıfında en çok tercih edilen yapılardan birisi olarak da dikkat çekiyor. Bildiğimiz üzere artık web sitesi kurmak hazır sistemler sayesinde çok daha kolay bir hale geldi. Artık web sitesi sahibi olabilmek için tarzı her ne olursa olsun internet üzerinde küçük bir araştırma yaparak birçok farklı hazır sistem bulabiliyor ve bu sayede kolay bir şekilde kurulum yaparak kendi web sitenizin sahibi olabiliyorsunuz.
  vBulletin, bu tanıma tamamı ile uyan bir sistemdir. WordPress, Joomla gibi sistemlerin aksine sadece özel bir forum sistemi yapısı olarak dikkat çekiyor. Forum anlamında CMS modül olarak inceleyebileceğimiz Mybb, SMF gibi birçok farklı sistem olmasına rağmen görsellik, işlevsellik ve SEO uyumu açısından dünyanın en çok tercih edilen özel forum sistemi olarak dikkat çekiyor.
  vBulletin Ne demek?

  vBulletin, altyapı olarak son derece gelişmiş ve PHP altyapısı ile birlikte hazırlanmış, modüller ile desteklenebilen ve farklı tema seçenekleri ile kullanılabilen inanılmaz bir sistem durumundadır. Forum yazılımı olarak dünya genelinde en çok tercih edilen sistemdir. Gelişmiş altyapısı sayesinde çok kısa bir zaman içerisinde kurulabilen ve geliştirilebilen bu sistem, yazılımcı firma tarafından ücretli lisans ile satılmaktadır.
  Yıllık ve ömür boyu lisans fiyatları farklılık göstermektedir. SMF, MyBB gibi forum sistemleri tamamı ile ücretsiz olarak satıldığından dolayı rağbet azalmıyor. Görsel olarak son derece gelişmiş ve kaliteli bir sistem olduğundan dolayı vBulletin her zaman çok daha fazla tercih edilen sistem olmuştur. Modül uyumluluğu sayesinde de birçok farklı alanı kendiniz düzenleyebiliyor, forum rankları atayabiliyor ve Paypal ile entegrasyon sağlayabiliyorsunuz.

 3. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239
  Vbulletin’in Diğer Forum sistemlerinden Farkı Nedir ??
  En Önemli Farkı Kullanımının Çok Basit Olması.
  • Her Sürümü İçin TR Dil Dosyasının Buluna bilir Olması.
  • Diğer Forum Sistemlerine Göre Daha Çok Güncel olması. (Sürekli Yenilenmesi.)
  • Seo Tags vs Eklentiler Sayesinde Google de Aranan Siteler Arasında Alexa Dünya Sıralamasında da En Çok Ziyaret Edilen Sitelerden Biri de Sizin Vbulletin Sistemli Web Siteniz Olabilir.
  • Her Forum İçeriğine Göre Tema Yapılabilinmesi veya Bulunabilir Olması.
  • Her hangi Bir Sorun Esnasında Çok Kolay Bir Şekilde Yardım Alabilme İmkanı Olması.

  Vbulletin Kurduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Nedir ?
  Vbulletin Forum Sistemli Bir Site Kurduğunuz Zaman En Önemli Olay Şu;
  • Kesinlikle Mümkün Olduğu Kadar Hiçbir Eklenti Yüklememeye Gayret Gösterin. Çünkü Oluşan Tüm Açıklar Yüklemiş Olduğunuz Eklentilerden Kaynaklanıyor.

  Hiçbir Eklenti Yüklenmemiş ve Kaliteli Sağlam Bir Sunucu Kullanan Bir Kişinin Web Sitesi Hacklenmesi Neredeyse İmkansız.
  • Diğer Önemli Bir Nokta da Şu;

  Sitenize Hiçbir Yerden Bir PHP Veya ASP Dosya FTP nize Yüklemeyin.
  Çünkü Yüklemiş Olduğunuz Bu Dosya Sayesinde Sitenizi İstediği Bir Şekilde Yönete Bilir.
  Mesela;
  Vbulletin Forum Sistemi Yüklü Bir Web Sitenize TOP X Eklentisi Ekleyeceksiniz.
  Bunun İçin FTP nize topx.php Dosyasını Yüklemek Zorundasınız.
  Başka Bir Kişi Bu TOPX.PHP Dosyasının içine Yerleştirmiş Olduğu Bir Kod Sayesinde Sitenize Ve FTP nizi istediği Şekilde Yönetebilir.

  • Sürekli Olarak Güncel Vbulletin Bilgileri Veren Web Sitelerini Ziyaret Edip Güncellikleri Takip Edin.

 4. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239

  vBulletin Nedir? vBulletin Temaları ve vBulletin Eklentileri

  vBulletin veya vB, internet forumları oluşturmak amacıyla vBulletin Solutions Inc. firması tarafından geliştirilmiş bir web yazılımı paketidir. vBulletin'in taban yapısı PHP yazılım dilini kullanmaktadır ve veritabanı bağlantısı olarak MySQL'e ihtiyaç duyar. Bir forum sistemi için gerekli olabilecek tüm elementleri içerisinde barındırması, düşük trafik kaynağı kullanması her şeyden önemlisi kusursuz güvenlik yapısı nedeniyle vBulletin en çok tercih edilen forum sistemlerinden biri olma niteliğini taşır. vBulletin Diğer forum sistemlerinin aksine belli bir lisans ücreti karşılığında belli şartlarla birlikte kapalı web yazılımı olarak satılmaktadır.


  vBulletin Temaları

  Oldukça popüler bir forum sistemi olması nedeniyle vBulletin'i özelleştirmek diğer sayısız forum sistemini özelleştirmekten çok daha kolaydır. Hem ücretli hem de ücretsiz olarak vBulletin için tasarlanan sayısız vBulletin teması bulunur. Tema açısından vB'nin avantajlı konumda yer almasının bir diğer nedeni de ana yazılımın sürümü fark etmeksizin istediğiniz temayı kolaylık vB'ye giydirebilir, ihtiyaç olması halinde eski sürüm temaları yalnızca birkaç saat içerisinde düzenleyerek güncel sürüme uyum sağlayacak şekle getirebilirsiniz. vBulletin tema paylaşımları için vBul.org Forumu içerisinde bulunan Bu kategorileri inceleyebilirsiniz.
  vBulletin Eklentileri

  Popüler forum yazılımı vBulletin ücretli bir web yazılımı olmasına karşın eksiksiz olması ve sayısız kullanıcısı olması nedeniyle hem ücretli hem de ücretsiz birçok eklentisi geliştirilmiştir. Özellikle SEO alanında geliştirilen eklentiler ve bu eklentilerin vBulletin sistemine kattığı güç sayesinde vBulletin forumları diğer forum sistemlerine oranla fazlaca arama motorlarıyla iyi geçinmeyi başarabilirler. vBulletin eklentileri ve çok daha fazlası için vBul.org forumumuzu gezin.

  Teşekkürler
  Ekli Resimler Ekli Resimler

 5. berkaykus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Lisanslı Kullanıcı

  Üyelik tarihi
  21 Mart 2017
  Mesajlar
  7
  VBulletin de yeniyim. Böyle bir türkçe kaynak olması çok güzel. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler