Alexa Nedir? Alexa'nın önemi, Alexa için 5 ipucu

Alexa Nedir?
1996 yılının Nisan ayında San Francisco merkezli kurulmuş olan bir internet şirketidir. Bu şirket dünya üzerindeki bütün web sitelerinin trafikleriyle ilgili verileri toplayarak, bu verileri belirli süzgeçlerden geçirdikten sonra web sitelerini belirli bir sıralamaya sokar. Bizim ilgilendiğimiz kısımda tam olarak bu sıralamadır işte. Alexa, kendi geliştirdiği algoritmaya göre siteleri belli kriterlere göre kalite sıralamasına sokar.
Ülkemizde çok popüler olmasa da dış dünyada özellikle reklam alım-satımlarında site satışlarında yada domain satışlarında alexa kalite kriteri önemli bir etkendir.

Sürekli güncelleme yapan Alexa, sitelerin sıralamaları hakkında kullanıcıları bilgilendirmekte ve bunun yanında sitelerin linkleri hakkında bilgi vermektedir. SEO açısından oldukça büyük bir önem arz eden Alexa sıralaması gerekli çalışmalar yapıldığında sitelerin istenen konumlara ulaşmasına destek sağlamaktadır. Alexa Toplist Degildir. Siteleri hitlerine göre sıralamaz.

Alexa sıralaması iyi olan web sayfaları kullanıcılarına ve rakiplerine karşı büyük prestijler elde ederler. Alexa sıralamasının seo trustrank değerine etki ettiğini bilmekteyiz.

Alexarank Kalite kriterleri nelerdir?

1- Visitor loyalty (Ziyaretçi Bağlılığı) : Alexa için en önemli kalite kriteri bu diyebiliriz. Yani bir web sitesini hep aynı ip adresleri ziyaret ediyorsa, bu web sitesinin bir marka olma yönünde yol aldığının en belirgin örneğidir.
2- Visits duration (Ziyaretçilerin Sitede durma süresi) : Alexa için bir diger kalite faktörüde budur. Ziyaretçiler bir web sitesinde ne kadar uzun süre kalıyorsa o sitenin içerigi kalitelidir ki insanlar siteyi hemen terk etmiyor.
En basitinden spam siteleri ziyaretçi 2 saniye ziyaret edip çıkıyor. Ziyaretçi kalma süreside kalite belirlemede çok önemli bir faktördür.

3- Sayfa Görüntülenme faktörü: Bir websitesinin sayfaları ne kadar çok görüntüleniyorsa bu websitesi o derece kaliteli olmaya adaydır. Ziyaretçiler hemen terk etmeden ziyaretlerini sürdürüyor. Yine türk haber siteleri sürekli refresh kodunu gömerler sitelerine ki alexa da sayfa görüntülenme bonusu almak için (haberturk haber7 kaynak kodlarına bakarsanız görürsünüz meta refresh kodunu)

4- Tekil Hit faktörü: Kalite bazında belkide en az etken olan faktör budur. Çünkü spam basarsınız yada popup reklam verirsiniz hitiniz 1 günde 1 milyon olabilir ama bu sitenizin kaliteli site oldugunu göstermez.

Tekil hit grafiği sürekli takip ediliyor. Bir günlük hit patlaması sitenizi yerinden bile oynatmaz. Hitler haftalık aylık 3 aylık 6 aylık grafik ortamalası sonucu sitenizin rank degerine yansıyor.

5- Bookmarking (Doğrudan adres / Yer imi faktörü) : Domain adresini arama motorlarından değilde direk adres yazarak kaç kişinin geldiğinin veriside kalite için önemli bir faktördür.
Facebook mesela alexa için kaliteli bir sitedir. Arama motorlarından yazıp gelen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Domainin bilinirlik yada markasal faktörüde denilebilir buna.

Alexa kalite ölçüm merkezidir. Sadece hit ölçmeye odaklı bir merkezi değildir.


Alexa değeri için önemli 5 ipucu;

  • Sitelerin Alexa üzerinde ki değerini artırmak için öncelikle Alexa'da oturum açarak sitelerin sorgulanması gerekmektedir.
  • Önemli olan ziyaretçi bağımlılığı kavramıdır.
  • Üyeleriniz alexa sparky kullanmasını sağlayabilirseniz, siz alexa sıralaması adına birkaç adım öne geçmiş olursunuz.Sitede geçirilen zaman önemli olduğu için mümkün olduğu kadar bağlayıcı konular tercih edin. Tabi bunun içinde hızlı, kullanılabilir iyi içerik ve tasarım gerekir.
  • Alexa değerlendirmelerini ciddiye aldıklarını biliyoruz. Bu yüzden oluşturulan alexa gruplarına vBul.org üzerinden katılabilir, yükselişe geçebilirsiniz
  • Özellikle büyük dizinlere sitenizin eklenmiş olması, backlink değişimleri yükselişi hızlandıracaktır. Bu kriterler daha fazla arttırılabilir.


Alexa Sıralamaları Bize Neyi Gösterir?
Yukarıda anlattığım tüm olayların sonucunda ortaya bir sıralama çıkıyor. Bu sıralama bize web sitenin dünya genelinde ve ülke genelinde dünya genelinde durumunu gösterir. Alexa sıralaması genellikle günlük olarak güncellenir. Fakat bu günlerde birkaç güne bir veya haftada bir olarak güncellenmekte.


Alexa Sanıldığı Kadar Önemli Mi?
Evet, Alexa önemli. Ama; eğer ki sitenizin Alexa değeri dünya genelinde 100,000 civarlarında ise Alexa’ya önemli diyebiliriz. Yoksa 725,415’lik bir değerin hiçbir önemi yok. Sadece basit bir sıralama olarak bakabilirsiniz.

vBul.org