Microdata / Micro Veri Nedir?

Microdate, Google arama sonuçlarında gösterdiği(serp) web sayfalarıyla ilgili belli bir standartın olmasını ve tamamen kullanıcı dostu bir yapının oluşmasını istiyor.
Her sitenin belirli şablonlar içinde sağlıklı bir kod yapısı kullanması, hem kullanıcının daha sayfayı tıklamadan önce bile sayfa hakkında daha kolay fikir sahibi olmasına hemde Google’ın hayali olan kusursuz arama motoru algoritması hedefine daha kolay ulaşmasına yardımcı olur.

Microdate Nedir?

Micro Data, Web Sitenizde bulunan bilgileri işaretleyerek arama motorları ve robotlar tarafından okunmasını sağlayan bir şemadır. Siz bir siteye girdiğinizde isimleri telefon numaralarını, şirket isimleri, ürünleri, sinemaları veya yazarları anlayabilirsiniz ancak Arama Motorları için aynı durum söz konusu değildir. Bu durumda arama motorları tarafından oluşturulmuş micro data verileri (Google için adı Zengin Snippet) sayesinde gerekli verileri işaretleyebiliriz.Örnek vermek gerekirse,
Kod:

[Kodları Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Kod:

[Kodları Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Yukarıda standart bir web yazılımı bulunmaktadır. Bunu kullanıcılar anlayabilir ancak arama motoru sadece karşılaştırma yapabilir. Ancak

Kod:

[Kodları Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
şeklinde yazılırsa arama motorları
İlk satırda, itemscope, <div> içindeki içeriğin bir veri olduğunu, itemtype="http://data-vocabulary.org/Person ise verinin bir Kişi hakkında olduğunu anlar.
Kişi verisinin her bir özelliği itemprop özelliğiyle tanımlanır. Örneğin, itemprop="name" kişinin adını açıklar.

Bu işaretlemeler kullanıcı tarafından gözükmez ancak arama motorları bu verileri tanır ve arama algoritmalarına dahil eder. Üst sıralar için mikro veriler çok önemlidir. Arama motorları sizin ne aradığınızı anlar ancak nerede bulacağını micro datalardan anlar. Organik sıralamalarda üst bölümler için micro data kullanabilirsiniz. Ancak sitenizde işaretlenen her veri arama motorlarında gösterilmez yalnızca kullanıcılara yararlı olduğu zamanlarda kullanılır.

++++

Başka kaynaklardan Micro Veri


Kusursuz serp(search engine result page) isteği sadece Google’ın değil, Microsoft ve Yahoo’nun da işini kolaylaştırır, bu yüzden bu üç devin desteği ile schema.org kuruldu ve microdata denen basit ve kullanıcı dostu kod yapısını duyuruldu.
Microdata site içindeki html kodlara ufak eklemeler yaparak bazı bilgilerin schema.org tarafından çekilmesiyle sayfanız hakkında Google’a muazzam bilgiler vererek botların işini kolaylaştırmanızı sağlıyor.
Örneğin aşağıdaki microdata örneğinde div içinde o kodun bir film hakkında olduğunu belirtiyoruz schema.org’a ve schema.org da burada bir filmin tanıtımının yapıldığını anlayarak arama sonuçlarında o na uygun bir yapının oluşmasını sağlıyor…

Kod:

[Kodları Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]