Google Pagerank Hoşçakal, Hoşgeldin RankBrain
Yıllardır bu konuyu tartışıyoruz. Belirli koşullar sağlandığında sitelerimiz iyi değerler alabiliyordu. Kimi zaman bu koşullara uyan platformlar değersiz kalırken, içi boş sayfaların haddinden fazla değerli olması canımızı sıkardı. Birde bu işten para kazanılması, pr değerine odaklanmamıza neden oluyordu. Bu sayede backlink vs. alabiliyorduk.

Sitelerin kalitesini ve popülerliğini belirleyen Google Pagerank sistemi kaldırıldı!

Pagerank Nedir?

Pagerank, Google'ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0'dan 10'a kadar olan bir değerdir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişi
yor.
Gelelim Kaldırılma konusuna;
Pagerank sistemi kendi içinde güncellemeye gitti ve bizler artık google'nin yaptığı değerlendirmeleri göremeyeceğiz. Sitelerin pagerank değerleri google tarafından gizli tutulacak. Buda pagerank üzerinden yapılan ticareti ve hacklink olayını azaltması düşünülüyor.

John Mueller’in yaptığı açıklamaya göre Pagerank güncellenmeyecek, tüm sitelerin Pagerank değeri sıfırlanacak ve kısa zaman içindeRankBrain sistemine geçeceği açıklandı.
google-rank-brain.jpg
RankBrain Nedir?

Her dilin semantik yapısına göre arama sonuçlarını listeleyecek olan bir yapay zeka güncellemesidir. Ve şimdilik aramaların 5/1 ‘ini etkilemektedir. Fakat kısa bir süre içinde bütün arama sonuçlarına yansıtılacağı aşikardır.

Şu ana kadar çıkan en önemli güncellemelerden üçüncüsü olan RankBrain artık çok önemli bir sinyal olacaktır.

Rank brain algoritması neler getiriyor ?


  • RankBrain yapay zeka kullanarak o dili öğrenir.
  • Eşleşmeyen bir arama sonucu olsa bile yakın anlamlı sonuçları listeler
  • Kendi kendine öğrenen ve kendini geliştiren bir algoritmadır
  • Örneğin ingilizce olarak sorulan çok zor sorulara bile çok alakalı sonuçları getirebilmektedir.
Kısacası şuan beklemedeyiz. Pagerank güncellemeleri 2013 yılında durduruldu ve Rankbrain üzerinde çalışmalar hala devam ediyor. Millet bu konuyu tartışa dursun, rankbrain forumistan.com'u nasıl etkiler bizde bunu düşünelim. Hakkımızda hayırlı artıkın.