2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Keyword Density (Anahtar Kelime Yoğunluğu) Hakkında

 1. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239

  Keyword Density (Anahtar Kelime Yoğunluğu) Hakkında

  Keyword Density (Anahtar Kelime Yoğunluğu) Hakkında

  Keyword ve Keyword Density Nedir?

  Keyword Türkçeye “Anahtar Kelime” olarak çevrilebilir. E-marketing literatüründe arama motoruna girilen kelime öbeği anlamında kullanılıyor. Yani aslında anahtar kelime dememize rağmen sadece bir kelimeden oluşmak zorunda değil. Örneğin anahtar kelime bazen “forum” bazen de “Türkiye'deki tüm forumlar” olabilir.

  Anahtar kelimeler conversion için hayati önem taşıyorlar.
  Örneğin: Ziyaretçi herhangi bir arama motoruna anahtar kelimeleri girip sitenize yönlendikten sonra ilk yaptığı şey sayfanızda yaptığı aramayla ilgili öğeler aramaktır.
  Kendisine muhtemelen “Doğru yerde miyim acaba?”, “Aradıklarımı bu sitede bulabilecek miyim?” gibi sorular soruyor olacaktır. Birkaç saniye içerisinde sitenizde kalmaya ya da sitenizi terk etmeye karar vermiş olacaktır. İşte bu birkaç saniyede ona aradığı şeyleri göstermek çok önemli.
  Yukarıda belirttiğim nedenden dolayı landing page dediğimiz kullanıcının sitenize iniş yaptığı sayfalar olabildiğince optimum olmalı. Kullanıcıya doğru yere geldiğini belirtecek başlıklar ve resimler gösterilmeli. Sayfanıza varır varmaz arama yaptıkları kelimeleri sayfanızın başlığında görürlerse sitenize daha fazla kalacak, belki de yapmalarını umduğunuz işlemleri (conversion) gerçekleştireceklerdir.
  Kullanıcının sitenize hangi kelimeleri aratarak geldiği “referrer URL” dediğimiz parametrede mevcuttur. Buna göre kullanıcı sitenize “MP3 Player” kelimelerini aratıp gelmişse ona ilgili sayfayı göstermek ve sayfada bunu başlık olarak içermek, üstüne üstlük bir de MP3 Player resmi koymak satışlarınızı artıracaktır.


  Keyword density Türkçeye anahtar kelime yoğunluğu olarak çevrilebilir. Anahtar kelimelerin sayfada diğer kelimelere nazaran hangi oranda tekrarlandığını gösteren bir ölçüttür. Anahtar kelimeleri sayfada birkaç kez tekrarlamak arama motoru optimizasyonu açısından önemlidir. Sayfanızı Google organik arama sonuçlarında yukarıya taşır. Öte yandan anahtar kelime sayfada çok fazla tekrarlanıyorsa ve bu kelimenin dışında sayfada pek fazla içerik yoksa arama motoru bunu spam olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında sayfada anahtar kelime yoğunluğu çok düşükse sayfa arama motorları tarafından o kelimelerle ilişkilendirilmeyecektir. Yani eğer bu yazımın keyword density anahtar kelimeleri için daha yukarıda sıralanmasını istiyorsam bu kelimeleri birkaç kez daha tekrarlamamda fayda var.
  Anahtar kelime yoğunluğu arama motorları için önemli olduğu kadar ziyaretçileriniz için de önemlidir. Sayfanız spam gibi görünmüyorsa ve içeriği profesyonel bir şekilde hazırlanmışsa, anahtar kelime yoğunluğu ziyaretçilerinizi sitenizde tutmanıza yardımcı olabilir. Bu yoğunluk çok düşük olursa kullanıcılar aradıklarını bu sayfada bulmayacaklarını düşünüp sitenizi terk edebilirler.
  Göz tarayıcısı (eye-tracking) çalışmaları gösteriyor ki web sitesi kullanıcıları çoğu zaman bütün bir sayfa başlığını ya da paragrafı okumak yerine ilk kelimelere ya da cümlelere göz gezdiriyorlar. Bu sebepten doğru anahtar kelimeleri doğru yerlere yerleştirmek çok önemli. Bu da çoğu zaman A/B testleriyle mümkün oluyor.
  Örnek olarak: araştırmalar gösteriyor ki İngilizce aynı anlama gelen “bike” ya da “bicycle” kelimelerini kullanmak bile matematiksel kesinlikte farklar yaratabiliyor. ( Levent Altunyurt )
  +++++

  Başka kaynaklardan keyword Density

  Geçmişten günümüze kadar usta kalemlerin yazıları analiz edildiğinde görülmüş ki, normal şartlar altında bir yazıda yada makalede asıl anlatılmak istenen vurgulanmak istenen kelimenin keyword density oranı %2-%4 seviyesinde olduğu görülmüş.

  Örneğin; "Elma" kelimesinde üst sıralara çıkmak istiyorsun. Sitene bir makale ekledin. Ekleyecegin makale en az 250 kelimeden oluşması gerekiyor. 250 kelimenin altındaki yazıların zaten üste çıkma şansı hiç yoktur. Google 250 kelime'nin altındaki yazıları yetersiz içerik olarak algılıyor.

  Bu şu demek: 250 kelimelik bir makale ekledin sitene. Makalenin konusu "Elma" hakkında ve sende "Elma" kelimesinin aranma sonuçlarında çıkmak istiyorsan 8 yada 9 kez Elma kelimesini kullanman şarttır.
  8 kez elma kelimesini kullanırsan 8/250x100= %3.2 gibi çok ideal bir orana ulaşmış olursun.
  9 kez kullanırsın %3.6 gibi yine ideal bir rakama ulaşmış olursun. Ve mümkün olduğu kadar ardışık iki cümle arasında bir kez kullanmak en optimum yöntem. Arka arkaya tekrar kullanma bu spam olarak algılanır.
  Örnegin " Elma iyidir elma iştah keser elma ama hangi elma"

  Arama motoru algoritmasında kelime yoğunluğu çok önemli kriterdir. Bir sayfadaki kelime yogunluğu oranı o sayfanın ANA KONUSUNUN ne olduğunu Google Örümceğine söyler ve Sayfadaki bu oranın yoğunluğuna göre sitelerin sıralasında çok büyük bir etkendir.

  Mesela Atatürk konulu bir yazı yazıyorsun ama sayfada Atatürk kelimesini kullanmıyorsun yada "Ulu önder", "Mustafa Kemal" gibi Atatürkün diger isimlerini kullanıyorsun ve google aramalarında "Atatürk" kelimesinde üst sıralarda çıkmak istiyorsun.
  İşte bu imkansız.
  Eğer yazdığın makalenin Atatürk aranmasında çıkmasını istiyorsan, makalende direk Atatürk ismini kullanmak gerek. Ve bu oranında belli kriterlere yakın olması gerek. %3-%4 seviyesinde kullanman gerekli.
  Bazı kendini zeki sanan uyanıklar daha üste çıkayım diye işin b.kunu çıkartıp bu oradanı %10- %20 seviyesine çıkartıyorlar ve google bunları direk spam grubuna alıp alt sayfalara indiriyor. Çabuk iyileşeyim diye bütün antibiyotik kutusunu tek seferde içmekten bir farkı yok. Uygun dozajda kullanmak gerekli.

  Öncelikle sen herşeyi kurallara uygun yaparsan üste çıkmamak için bir sebeb yok?
  sen "real estate alanya" kelimesinde üste çıkmak istiyorsun ama bu kelime sayfanda 0.54% yoğunlukta geçiyor. demekki bu kelime senin siten için önemli degil yada asıl vurgulamak istedigin kelime bu degil diye düşünüyor google amca.
  Senin için önemli degilse, benim için hiç önemli diyor google amca ve seni alt sıralara koyuyor.

  Önce bu kelime yoğunluğu işini hallet. Sitende geçen cümle yapılarını bu kelimeye odaklanarak tekrar düzenle. Sakın arka arkaya real estate alanya, real estate alanya, "real estate alanya" gibi arka arkaya kullanıp spam yapma.

  Googlebot sadece matematiksel oranları bilir.
  Sitenin renkleri çok hoş diye seni üste çıkartmaz.
  Senin ilk hedefin siteni normal koşullardaki matematiksel degerlere getirmek. İşte optimizasyon budur.

  text to html oranı kaç olmalı?
  İçerik Kod Oranı ideal degerler %25 ~ %75 arasında bir değer en ideal olanıdır.

  - Az olursa sitende gereksiz yere çok fazla html kodu vardır demek ve sitenin geç açılması demektir.
  - Az olursa sayfandaki içerik çok yetersiz demektir. Belki resim çok yada style ve javascript kodlarını dogrudan dosyaya dahil etmişsinde olabilir. javascript ve css dosyalarını harici bir dosyadan sayfaya ekleyip sayfa boyuyunu küçültüp text to html oranını artırabilirsin.
  - Çok olursa sayfanın spam olasılığı çok fazla olarak algılıyor google.
  - Çok olursa sayfanı insanlar için degilde botlar için yaptığını algılar google.


  Text To Html Ratio Nasıl Yükseltilir
  - Sitendeki Yazının içeriği artırılması gerekiyor.
  - HTML kodların kurallara uygunluğu kontrol edilmeli. Ama bu kesinlikle şart degil Google'un kendi sitesinde bile onlarca hata var.
  - HTML dosyasında görünmeyen ama orada var olan gereksiz beyaz boşluklar alınmalı.
  - Yorum satırlarını kaldırın. ( <!---header başlar---> vs şeklinde olanları)
  - Tablo tasarımdan mümkün olduğunca kaçının. Yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda tabloları kullanmak gerekli.
  - Css ve Javascript dosyalarını harici olarak sayfaya ekleyin.
  - Çok fazla resim ve flash kullanmayın

  Benim okuduğum ve denediğim kadarıyla %45 çok ideal bir rakam.

 2. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239
  Anahtar Kelime Yoğunluğu
  Anahtar kelime yoğunluğu anlamına gelir. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerin toplam kelime adetine oranı %2 ile %5 arasında olmalıdır. Yani 100 kelimelik bir makalede 2,3,4 veya 5 kez geçmesi gibi.
  Google tarafından yapılan taramalarda özgün içerik, backlink, meta tag kodlamasında olduğu gibi, anahtar kelime yoğunluğu da önemlidir. Hedeflediğiniz kelimelerde üst sıralarda yer almak için, yoğunluk oranının %5’i geçmemesi ve o anahtar kelimelerin geçtiği farklı sayfalardan link alıyor olmanız da önemlidir.
  Google, ziyaretçi aramalarında en iyi sonuçları getirmek için çalışır. Bu da bir sayfa içerisinde ne kadar az anahtar kelime olursa o kadar iyi bire bir eşleme yapılabilir olduğu anlamına gelir.
  Keyword density SEO için oldukça önemlidir ve hedeflediğiniz kelimelerin sadece makale içerisinde bulunması yeterli değildir. Anlam bütünlüğü açısından problemsiz ve ziyaretçilerin anlayacakları şekilde olmalıdır.
  Yoğunluk oranını analiz eden çeşitli Keyword Density Checker araçları mevcuttur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler