2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Logo Nedir?

 1. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239

  Logo Nedir?

  Logo Nedir?

  Bazı kurum ve kuruluşların, bazı etkinliklerin, ve bazı markaların kendilerini sadece bir isimle ifade etmeleri akılda kalıcılık açısından etkili olmayabilir. İşte bu akılda kalıcılığı sürekli tutmak ve görüldüğünde o markanın akla gelmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş sembole "LOGO" denir.(Örn: Coca Cola 'nın el yazısı tarzındaki logosu, Mc Donald's ın logosu)

  İyi Bir Logo Nasıl Olmalıdır? Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  Başlarken: Logoda amaç çok önemlidir.Önce amacımızı belirlemeli, logoyu ona göre düzenlemeliyiz. Amacımız bir ismi logo haline getirmek midir? yoksa bir etkinliğe göre logo bulmak, yapmak mıdır? Dikkat etmeliyiz.

  • Akılda kalıcı olmalıdır.
  • Olabildiğince sade ve yalın olmalıdır.
  • Logo şekille ve yazı bir arada kullanılabilir.
  • Logo temsil ettiği kurumun, organizasyonun, markanın özelliklerine ve amacına uygun olmalıdır.(Örn: Kimya ile ilgili bir organizasyonda, logo yapılırken deney malzemelerinden ya da kimya ile ilgili bir başka sembolden yola çıkılabilir.)
  • Logo yapılırken ,yapılacağı kurum ya da markanın kendi özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.(Kuruma ait; renkler,şekiller,amaç ve işlev)
  • Logoda bazı kalıplaşmış sembollerden yola çıkılabilir.Mesela bir futbol ya da basketbol takımının logosunda "top" imgesi kullanılabilir.Ya da yemek ile ilgili bir firmanın logosunda bir yiyecek çeşidi veya aşçı figürü kullanılabilir.)
  • Logoda amaca uygun olarak, o firmanın ya da isminin baş harflerinden yola çıkılarak bir şeyler üretebilir...


  Logo Örnekleri:
  logo.jpg

 2. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239
  Logo nedir, ne demektir ?

  Logo bir kişi,kurum yada markayı dünyada temsil eden bir simgedir. Logo logotype ve amblemin bir bütünü olarak düşünülebilir. Her marka bir amblem ve bir logotype’a ihtiyaç duyar. Logo tasarlanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de markanın kurumsal kimliğini yansıtacak yani markanın ne olduğunu anlatabilecek bir çalışma yapılmasıdır. Çok karmaşık ve anlaşılması zor logolar insanlar üzerinde çok fazla ilgi uyandırmamaktadır.

  Amblem nedir, ne demektir ?

  Amblem Frasızca kökenli bir kelime olmakla birlikte bir fikri yada bir markayı temsil etmek ve insanların akıllarında kalmasını sağlmak için tasarlanır. Markalar için amblem vazgeçilmezdir. Çünkü amblem her tür platformda kullanılabilir ve reklamı yapılabilir. İnsanlar belli bir markayı severler ve kullandıkları ürünlerde bu markanın ambleminin olmasını isterler. Bu amblemler kimi zaman zenginlik göstergesi kimi zaman da karakterinin yansıtılması için kullanılabilir.

  Amblemler; 3’e ayrılır

  1- Harflerden oluşan amblemler
  2- Biçimleriyle firma hakkında bilgi veren amblemler
  3- Harf ve resimsel biçimlerin kullanıldığı amblemler.

  Logotype


  Logotype; logodaki yazılı kısım yani marka adını okuduğumuz kısımdır.Türkçe karşılığı olduğu söylenemez. Çoğu logoda, logotype ve logo aynı görseli oluşturur. Örneğin Coca-cola’nın meşhur yazı tipi (font) aynı zamanda Coca-cola logosudur. Harflerin birbirine olan oranları ve uyumlulukların görsel olması için uğraşılır. Fakat her markanın logosu ile logotype’ı aynı olmak zorunda değildir. Bu seçim marka yetkililerinin kendi insiyatifleridir. Örneğin adidas logotype’ı bize o markayı hemen hatırlatır ama neredeyse her yerde amblemi ile birlikte kullanılır. Markalar yayınladıkları kurumsal kimlik çalışmalarında logoların hangi oranlarda,hangi zeminlerde,hangi ölçülerde vs. gibi bilgileri paylaşmaktadır. Bu kuralların dışında bu logoların 3. şahıslar tarafından yayınlanması ve reklamının yapılması suç sayılabilir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler