2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: IPv6 Nedir?

 1. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239

  IPv6 Nedir?

  IPv6, IP olarak da bilinen IPv4'ün yerini alan yeni bir üçüncü katman protolüdür. IPv4'ün tasarlanmasından geçen bunca yıldan sonra (RFC 760 / Internet Protocol Ocak 1980 tarihlidir) daha fazla adrese ve daha gelişmiş yeteneklere ihtiyaç duyulmaktadır. Son RFC RFC 2460'dır (Internet Protocol Version 6 Specification). IPv6'nın başlıca değişiklikleri, başlığın yeniden tasarlanmış olması ve adres büyüklüğünün 32 bitten 128 bite yükseltilmesidir. Üçüncü katman adres tabanlı paket yönlendirmesini kullanarak uçtan-uca paket ulaştırılmasından sorumludur. Bu yüzden IPv4 adresini içerdiği gibi kaynağın ve hedefin IPv6 adresini de içermelidir. IPv6 tarihçesi ile ilgili daha detaylı bilgi için SWITCH IPv6 Pilot / References belgesine bakılabilir.

  ipv6.jpg

  IPv6 (IP versiyon 6), henüz geliştirilme ve deneme aşamasında olan bir ağ protokolüdür. 32 bitlik bir adres yapısına sahip olan IPv4'ün adreslemede artık yetersiz kalması ve ciddi sıkıntılar meydana getirmesi üzerine geliştirilmiştir.
  IPv4 oluşturulmaya başlandığında İnternet'in bu kadar ilerleyeceği hesap edilmemişti. Şimdi adresleme sıkıntısı oluşunca 128 bitlik adres yapısı olan IPv6'ya geçilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu sefer gelecek fazlasıyla düşünülerek oluşturulmuş bir adres yapısıdır. Yeni adreslemede sınırsız denebilecek bir adres aralığı olacaktır.

  IPv6'da olan trafik işgal edici paket başlıkları kaldırılarak bir hız arttırımına gidilmiştir. Ayrıca yeni eklenen şifreleme sistemleriyle daha güvenli iletimler sağlanmaktadır. Uçlar arasında şifreli iletimi kolaylaştıran AH ve ESP başlıkları mevcuttur. AH ve ESP başlıkları uçlar arasındaki tüm veri iletimini şifreleyen IPSec protokolünü destekle amaçlı kullanılmıştır.
  Ayrıca şu anda IPv4'ün, QoS eklentisiyle idare ettiği ama tam olarak destekleyemediği görüntü ve ses iletimi sıkıntısı IPv6 ile çözülecektir. IPv6, Görüntü ve ses paketlerine "öncelikli pakettir" ibaresi atanarak bunlara trafikte öncelik tanımasına olanak sağlamaktadır.


  128 bitlik adres yapısı demek


  v6.png


  adet IPv6 adresi demektir.

  32 bitlik adres (IPv4) yapısı demek


  v4.png


  adet IPv4 adresi demektir.

 2. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

  Üyelik tarihi
  30 Mayıs 2016
  Yer
  Istanbul
  Mesajlar
  239
  İpv4 ve İpv6 Nedir? Farkları Nelerdir?
  İnternet dünyası, bir bakıma IP adreslerinin sonuna yaklaşıyor. IPv4 adreslerinin son blokları da ayrılmış durumda şu an. İnternetin başlangıcından beri gelen ve internetin en temel teknolojisi olan İnternet Protokol adresleri (internette sağda solda gördüğümüz 177.48.210.127 gibi sayılar) tükenmeye yüz tuttu.
  Tabi bu durum internet dünyasının sonu olacak anlamına gelmiyor. IPv4’ün yerini, çok daha fazla nümerik adres sunan, adres atamalarını kolaylaştıran ve ekstra ağ güvenlik önlemleri sağlayan IPv6 teknolojisi alacak.

  IPv4’den IPv6’ya geçiş kolay bir iş değil. Birçok kişi IPv4, IPv6 kavramlarına ve IPv6’ya geçişin muhtemel etkilerine alışık değil.
  Bu yüzden IPv4 ve IPv6’ya geçiş ile ilgili bilgiler sunduk. Soru-Cevap şeklinde olan bu rehberimizde IP adreslerinin her iki versiyonunu ve neden bu kadar önemli olduklarını izah etmeye çalıştık. Ayrıca detaylara inerek milyarlarca internet sitesi, işletme ve bireyin internetin bu yeni çağına geçişiyle ilgili önümüzdeki birkaç yıldan neler beklemeniz gerektiğini de düzenledik.

  IPv4 ve IPv6 Soru-Cevap
  Soru: IPv4 Nedir?

  Cevap: IPv4’ün açılımı Internet Protocol versiyon 4 şeklinde. IPv4, cihazların internete bağlanmasına olanak sağlayan en temel teknolojidir. Ne zaman bir cihaz internete bağlansa (PC, Mac, cep telefonu ya da diğer cihazlar, fark etmez), o cihaza 177.48.210.127 gibi eşsiz, nümerik bir IP adresi atanır. İnternet üzerinden cihazlar arasında veri aktarımı için, bu veri paketi iki cihazın IP adresleri ile birlikte ağ üzerinden aktarılmak zorunda.

  IP adresleri olmadan bilgisayarlar arasında iletişim ve veri aktarımı mümkün değil. Yani IP adresleri internet alt yapısı için hayati bir konumdadır.
  Soru: IPv6 Nedir?

  Cevap: IPv4’ün bir üst teknolojisi olan IPv6, Internet Protocol’ünün altıncı versiyonudur. IPv6’in görevi de tıpkı IPv4 gibi internete bağlanan cihazlara eşsiz, nümerik bir IP adresi atamak. Fakat, IPv6’nın büyük bir farkı var, o da 128-bit adresleri kullanması. Bunun neden önemli olduğunu birazdan dile getireceğiz.

  Soru: IPv4 adresleri neden bitiyor?

  Cevap: IPv4, 32-bit adresleri kullanıyor. Bunun anlamı ise şu, IPv4 toplamda 2^32 adet adresi destekliyor, yani yaklaşık 4.29 milyar. Bu rakam çok fazla gibi gözükebilir fakat tüm bu 4.29 milyar adres farklı kurumlara atanmış durumda.

  Biraz açık konuşursak; aslında henüz bu adreslerin hepsi bitmiş durumda değil. Birçoğu kullanılmamış durumda ve MIT’nin ya da Ford ve IBM gibi firmaların elinde. Atanmak için hazırda mevcut olan, satılacak ya da takas edilecek (IPv4 adresleri az oldu için değerli) adresler var fakat önümüzdeki iki yıl içinde bu adresler çok daha azalacak ve internet dünyası için sorun doğuracak.

  Soru: Peki IPv6 bu sorunu nasıl çözecek?


  Cevap: Daha önce de bahsettiğimiz gibi IPv6, 128-bit adresleri kullanıyor. Bu da demek oluyor ki 2^128 adet (daha kesin bir sayı vermek gerekirse 340,282,366,920,938,000,000,000,000,000,000,000,00 0) adresi destekliyor. Bu rakam çok ama çok fazla, hatta o kadar fazla ki adresleri göstermek için onaltılık sisteme ihtiyaç var. Özetle, interneti çok ama çok uzun bir süre işlevsel tutmaya yetecek kadar IPv6 adres var.
  Soru: Madem öyle, neden hemen IPv6’ya geçmiyoruz?

  Cevap: IPv4 adreslerindeki azalma yıllar önceden tahmin edildi, bu yüzden geçiş planları son on yıldır hazırlanıyor. Fakat bu süreç çok yavaş ilerliyor, internet dünyasının çok küçük bir kısmı yeni protokole geçmiş durumda. Buna ek olarak IPv4 ve IPv6 paralel ağlar olarak çalışabiliyor ancak bu iki protokol arasında veri aktarımı için özel ağ geçitlerine ihtiyaç var.

  Yeni protokole geçişin sağlanması için, yazılımlarından ve dağıtıcıların daha gelişmiş teknolojileri destekleyecek şekilde değiştirilmeleri gerekiyor. Bu da para ve zaman demek. IPv6 ağının gerçek anlamda ilk denemesi 8 Haziran 2011 tarihinde Dünya IPv6 Günü’nde gerçekleştirilecek. 8 Haziran günü Facebook ve Google da diğer büyük internet şirketleri ile birlikte IPv6’yı test edecek ve IPv6’nın neler yapabileceğini, geçiş için daha nelerin yapılması gerektiğini görme şansı bulacaklar.

  Soru: Bu geçiş bizi nasıl etkileyecek?

  Cevap: Başlangıçta bu geçiş büyük bir etki yaratmayacak. Mac OS 10.2 ve Windows XP SP1 dahil bir çok işletim sistemi IPv6 desteği sunuyor. Fakat bir çok modem ve sunucunun IPv6 desteği yok ve sadece IPv4 destekleyen bir modem ya da sunucuya IPv6 adresine sahip bir cihaz ile bağlanmak imkansız. IPv6 hala geliştirilme aşamasında; çok büyük karışıklıkla sonuçlanabilecek hataları ve güvenlik sorunları var.

  Geçişin maliyeti ya da ne kadar süreceği hakkında kimsenin kesin bir bilgisi yok. Kesin olan tek şey; internet dünyasının bugün olduğu gibi işlevsel olması için bu geçişin yapılması gerektiği.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler