3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: vBulletin Türkiye

1. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

Yer
    Istanbul

vBulletin Türkiye

vBulletin her ne kadar offical olarak Türkçe dil desteği sunmasa da yıllardır türkçe vbulletin desteği sunan forumlar geldi geçti. Kimi forumlar iyi destek sunarken, kimiside sadece yer tutan forumlar olarak kaldı. Yaklaşık 10 yıldır vb Türkçe destek veren forumları takip etmekteyim ve sadece benim takıldığım 15'e yakın forum sayfası mevcuttu. Herzaman olduğu gibi öncü vbulletin forumları vardı ve webmaster forumlarına yönlenmeden birçok işlerimizi burada halledebiliyorduk. Zamanla tek tek kapanmaya başlayan bu forumlara altarnatif yeni soluklar geldi ve iyi kitlelere ulaştılar. Ne yazık ki her yeni soluk zamanla tükeniyor ve bir sonraki en iyiye devrediyor. Sanırım 2007 - 2012 yılları vBulletin için altın çağ niteliğindeydi ve bu durum bizim destek forumlarımıza da yansıyordu. Vbulletin diğer forum altyapısını sunan firmalara öncülük ediyordu ve en çok tercih edileniydi. Yeni ürünler sunabiliyordu ve destek alabiliyorduk.Güzel forum arkadaşlıkları, ortaklıklar kurabiliyorduk. Daha güvenli ve kullanışlıydı. Hit kazanıyorduk, backlink değişimleri, uygun fiyatta lisans satışları ve bunlara benzer birçok admin işi konularda birbirimize sahip çıkıyorduk. En önemlisi o dönem iyi bir sıralama alabilmek için birbirimize küçükte olsa önemli destekler sağlıyorduk.

Ne olduysa artık sosyal medyanın çekim gücü, vbseo'nun ölmesi, iyi vbulletin yazılımcılarının vbulletini bırakıp benzer bir forum sistemi kurması , blog sistemlerine dönüş vs. birçok etken vbulletinin aktifliğini öldürmeye ve forumlarda kalıcı üye bulamama sorunlarını beraberinde getirdi. Doğal olarak bu durum destek forumlarını hatta diğer forum sitelerini fena etkiledi. Vbulletin ne yazık ki bu değişimleri iyi değerlendiremedi ve kayıplar vermeye başladı. Bu durum açık bir şekilde görülmekte. Bu aşamadan sonra olması gereken forum yöneticilerinin birbirine desteğini arttırması olmalıydı fakat bu şekilde gelişmedi. Vbulletin kullanmayı bilen kişiler kabuğuna çekildi, vbulletin forumlardan çok büyük webmaster forumlarına yöneldi ve kitle oldukça azaldı. Bu azalma benim gibi forumlarla uğraşanların işini zorlaştırmakla kalmıyor, sitelerimizi iyi bir yerlere taşımamıza engel teşkil ediyor. Bu olaylar doğrultusunda yapılması gereken eski günlerde olduğu gibi belirli konularda yardımlaşmayı öncelikleri arasında olan bir destek platformu oluşturmak olabilirdi. Uzun bir süre araştırma yaptıktan sonra bunu gerçekleştirmeye karar verdim. vBulletin Türkçe desteğe, yep yeni bir soluk olarak doğduk. Herşey yolunda giderse, kısa sürede bekleneni sizlerin desteğiyle sağlayacağız ve daha güçlü forumlara sahip olacağız.

vBul.org şunu hedefliyor; vBulletin Türkçe desteğin yanında, forum sayfalarınızdan ufakta olsa kazanç elde etmenizi, rahat bir şekilde ortak bulup, reklam, link vs değişimleri yapabileceğiniz, yardımlaşma gruplarıyla birçok dizin ve benzeri yerlerde ( alexa vs. ) sıra düşürmeye yönelik çalışmalar yapabileceğiniz bir ortam oluşturmayı hedefliyor. Tabi bunun iyi çalışabilmesi için bu işi ciddiye alan kesime yani vBulletin lisanslı kullanıcılara yönelme sebebimiz aslında budur. Null kullanımı doğru bulmadığım için desteğimizde sadece lisanslı kullanıcılara yönelik olacak. Belki çok sayıda lisanslı Türk kullanıcısı yok fakat olanlar benim hedeflerim için yeterli. Desteklerinizle hem biz hemde sizlerin forum siteleriniz büyüsün...

Hayırlı Günler...

vBul.org

2. yilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Lisanslı Kullanıcı

Merhaba, hayırlı olsun. <3

Vakit buldukça uğramaya çalışıyorum.

Kolay gelsin.

3. vadmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Administrator

Yer
    Istanbul
    teşekkür ederim
    Güzel paylaşımlarını bekliyorum Yılmaz Abi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler