Canonical Link Nedir? Canonical Link Hakkında

Canonical Url birden fazla linkin bir sayfaya gitmesini engellemek için bir ana link seçilmesi ve arama motoruna bu linkin doğru link olduğunu söylemektir. Yani doğru linkim bu, diğerlerini gözardı et demektir. * Canonical Link denilen olay basit tanımıyla; arama motorlarına sitenizdeki aynı sayfaların adreslerini tek bir adres gibi göstermektir.

Canonical Url’in Görevi


Arama motorları tarafından aynı içeriğin iki farklı link yapısı ile ulaşılması sonucunda örümceklerin hangi linki baz alacağını rel canonical etiketi ile belirtmemizi sağlar.
Örneğin 2 farklı linkimiz bir kategori sayfasına ulaşıyor olsun.
vbul.org/vbulletin5-tema
vbul.org/vbulletin5-temalari

Bu iki sayfanın içerik olarak aynı olması ve bizim sadece 1. Linkte göstermek istediğimiz bir widgetten dolayı 2 linke çıkarmamız gerektiğini düşünelim.
Asıl olarak arama motorlarının /teknoloji-haberleri linkini baz almasını istiyorsak 1. Linkteki meta taglara arasına rel canonical etiketini de eklememiz gerekmektedir.
<link rel=”canonical” href=”https://www.vbul.org/vbulletin5-temalari” />
Bu şekilde arama motoru örümcekleri /vbulletin5-tema linkine ulaşsa dahi bu url’in bulunduğu linki değil rel etiketi ile verilen /vbulletin5-temalari url’sini baz alacaktır.

Canonical Url Nerede Kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi arama motoru örümceklerinin baz almasını istemediğiniz linkler içerisinde kodlama kısmında diğer meta tagların altında yer verebilirsiniz.
Eğer ki WordPress alt yapısını kullanıyorsanız Yoast plugini bu isteğinizi kendisi otomatik olarak yerine getirmektedir. Eklentiyi kurmanızın ardından hangi sayfa/yaz için canonical url oluşturarak baz alınacak linki iletecekseniz düzenle dedikten sonra en altta bulunan Yoast ayarlarından kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aynı İçerik ve Link Yolu Nasıl Tespit Edilir?

Eğer ki bir içeriğinizin site içerisinde aynı içerikten farklı bir link yolu olduğunu düşünüyorsanız sizlere ücretsiz bir araç olan SEO VİEWER TOOLS sitesinin “Canonical Url Location Checker” aracını önerebiliriz. Site içerisinde yapmanız gereken şüphelendiğiniz linki kopyalamak ve “Perform Check” butonuna basmanızdır.

Yapmanız gereken?

<HEAD>..</HEAD> arasına eklemeniz gereken bir kod var. Scriptlerinizde bu kodu dinamik olarak ekletebilirsiniz.

PHP- Kodu:

[Kodları Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Böylece 1 numaradakine benzer bir sayfanıza giren botlar adres indexlemek için orjinal 1 numaralı adres yerine, yukarıdaki "canonical link" tagı içinde verilmiş adresi alacaktır.