internal Link Nedir?

Internal linkler sayfa içinde herhangi bir sayfadan bulunduğunuz sayfaya verilen linklerdir. Örnek üzerinde açıklamak gerekirse vbul.org/forumlar/13-vBulletin-4x.html sayfasından vbul.org/forumlar/9-vBulletin-5x.html sayfasına herhangi bir metot ile bağlantı verildiyse bu bağlantı internal link kapsamına girer.

internal-links.jpg

Internal Link
(Dahili / Öncü Link), bir internet sitesinin kendi sitesi içerisindeki sayfalara ve alan adına bağlı sayfalara vermiş olduğu link çıkışlarıdır. Internal Link yalnızca kullanılan domain ile sınırlıdır ve subdomain’leri kapsamamaktadır. Dolayısıyla subdomain’e verilen bir link Internal Link değil, External Link olacaktır.
Peki, Internal Link’in yani site içi linklemenin önemi nedir? Site içi yapılacak linkleme işlemlerinin hem kullanıcı deneyimini arttıracak hem de SEO yönünden artı katacak avantajları vardır. Şöyle düşünün ki bu sayfada yer alan Internal Link’ler sayesinde kaynak olarak sunulan bir diğer sayfaya geçiş yapabiliyor, arama butonuna uzanmanıza gerek kalmadan içeriğe ulaşabiliyor ve hatta isterseniz farklı yöntemlerle bu linki yeni sekme veya pencere içerisinde oluşturabiliyorsunuz.
Bu işlem bir kullanıcı olarak size zaman kazandırıyor ve ekstradan işlemleri tekrarlamak zorunda olmaktan kurtarıyor. Yayıncı açısından bakacak olursak, faydalı Internal Linkler ile doldurulmuş olan bir sayfa bizim o sayfadan sitenin farklı sayfalarına geçiş yapmamıza yardımcı olacak ve sonuç olarak sitede kalma süresini arttıracaktır.

Internal Link kullanıcıların yanı sıra SEO açısından da önemli bir kriter. Bazı sayfalarınız Google gibi arama motorları nezdinde daha çok saygı gören ve otoriter olarak kabul edilen sayfalar olabilir. Özellikle bu sayfalar aracılığıyla sitenizin farklı sayfalarına linkler vermeniz, diğer sayfalarınızın da keşfedilmesine ve hatta değerinin artmasın yardımcı olabilir.